900 bomen voor 900 jaar Brabant
Dit jaar bestaat het roemrijke Hertogdom Brabant 900 jaar. Dat is dan ook een goede reden om dat te vieren. De provincies Noord-Brabant, Antwerpen, Vlaams-Brabant, Waals-Brabant en het Hoofdstedelijk Gewest Brussel hebben dit al op verschillende festiviteiten onder de aandacht gebracht. Meer informatie kunt u vinden op de website www.brabant900be. Ook Turnhout ligt binnen de grenzen van het voormalig Hertogdom. Met de steun van de provincie Noord Brabant hebben de partijen GroenLinks, Groen! en Ecolo het project ‘Brabant 900 bomen’ opgezet. Met dit project willen we naar aanleiding van de viering van de 900ste verjaardag van het Hertogdom Brabant 900 bomen planten.
Het doel van het project is om via deze boomplantactie een link te leggen tussen de historische verbondenheid met het Hertogdom en het verantwoord omgaan met ons gemeenschappelijk erfgoed. In de geschiedenis van het Hertogdom Brabant speelden bossen en bomen een belangrijke rol. Een van de voormalige hoofdsteden van het Hertogdom heet ’s-Hertogenbosch, het bos van de Hertog of Bois le Duc in het Frans. Anderzijds verwijst de traditie van de meiboom in Brussel en Leuven naar het belang van bomen als cultureel erfgoed, net als bijvoorbeeld de etagelinden die in verschillende gemeenten van Noord-Brabant en Antwerpen te zien zijn. Anderzijds heeft onze samenleving, in het kader van de strijd tegen de CO2-uitstoot en het Kyoto-akkoord, de opdracht om het bosbestand uit te breiden.
In iedere gemeente op het grondgebeid van het voormalige Hertogdom (251 gemeenten en 7 districten) worden 3 bomen aangeboden. Naast de gemeenten worden ook de provincies en het Brussels Hoofdstedelijk Gewest bij dit project betrokken. Aan hen worden telkens 25 bomen geschonken.
De 900ste boom zal worden geschonken aan Z.K.H. Prins Filip en Prinses Mathilde, die namelijk ook de titel van Hertog en Hertogin van Brabant dragen.
We hebben gekozen voor de Brabantse zilverlinde: Tilia tomentosa ‘Brabant’. Dit is een prachtige laan- of parkboom die zilverkleurige bladeren heeft in de zomer en waarvan het blad botergeel verkleurt in de herfst. Waarom een linde? Omdat geen enkele boom zo verbonden is met het leven van een volk: denk maar aan de etagelinden, de gerechtslinden, de leilinden, de koningslinden,… Een ander voordeel is dat lindebomen zeer oud kunnen worden.
De bomen worden binnenkort in Turnhout aangeplant: we houden je op de hoogte!
Groen! Turnhout is gegroeid uit de stadspartij Stad Voor De Mens. in 1976 was Stad Voor De Mens de eerste ecologische partij in België die deelnam aan de gemeenteraadsverkiezingen. In 1988 trokken we als Agalev naar de kiezer, sinds 2003 werken we onder de naam Groen! Turnhout.
Een overzicht van mandatarissen en bestuursleden vind je 
